aledymy

dymyy

div

Stały szablon

Stały szablon (ang. fixed layout) charakteryzuje się odgórnie ustaloną szerokością w pikselach. Jeśli użytkownik zmieni rozdzielczość ekranu lub rozmiar okna przeglądarki, taki szablon będzie zajmował inną powierzchnię szerokości ekranu. Aby zapewnić komfortowe przeglądanie strony, szerokość szablonu nie powinna być szersza od najmniejszej przewidzianej rozdzielczości ekranu, z której mają korzystać czytelnicy serwisu - w przeciwnym razie w oknie przeglądarki pojawi się poziomy suwak i przeczytanie całej linijki tekstu może wymagać ciągłego przewijania w prawo i z powrotem. W wyższych rozdzielczościach ekranu pojawi się puste miejsce po lewej lub/i po prawej stronie właściwego szablonu - zwykle zagospodarowuje się je poprzez umieszczenie tła graficznego (w najniższej rozdzielczości nie będzie ono widoczne, ale nie jest to takie ważne).

Stały szablon jest najczęściej używaną formą rozplanowania serwisów internetowych, ponieważ jest to szablon niezależny od rozdzielczości ekranu. Wszystkie elementy w jego obrębie (tekst, zdjęcia, elementy nawigacyjne itp.) zawsze pozostają ułożone dokładnie tak samo względem siebie. Inaczej mówiąc: jeśli np. w wybranym miejscu wstawimy zdjęcie oblane tekstem, to mamy pewność, że w każdej rozdzielczości ekranu efekt będzie taki sam, dzięki czemu unikniemy nieestetycznego ułożenia, gdy pod zdjęciem znalazłaby się tylko jedna linijka akapitu lub obok zdjęcia tylko jeden wyraz, co nie wszystkim się podoba. Mamy również pewność, że tytuły artykułów rozłożą się tak, jak to zaplanowaliśmy, tzn. np. w pojedynczej linijce, a nie w kilku wierszach.

Szerokość stałego szablonu ustala się w pikselach, ponieważ rozdzielczość ekranu określona jest właśnie w tych jednostkach. Jaka zatem powinna być ustalona szerokość? Zgodnie z danymi statystycznymi rozdzielczości o szerokości poniżej 800 pikseli to obecnie niezmierna rzadkość, dlatego zwykle tę wartość przyjmuje się jako najniższą dopuszczalną szerokość stałego szablonu, w której zajmuje on całą dostępną szerokość zmaksymalizowanego okna przeglądarki. Nie można jednak bezpośrednio przyjąć wartości 800px, ponieważ w oknie musi się jeszcze zmieścić pionowy pasek przewijania. W większości systemów operacyjnych szerokość paska przewijania wynosi 20px, a więc żaden szablon nie powinien być szerszy niż 780px - o ile wyzerujemy poziome marginesy strony.

Biorąc pod uwagę malejącą liczbę użytkowników pracujących w rozdzielczości 800x600, coraz częściej spotyka się stałe szablony, przystosowane do wyświetlania w 1024x768 i wyższych rozdzielczościach ekranu. Wtedy dostępna przestrzeń to 1004px. Jeżeli dobrze zaplanujemy taki szablon, to również użytkownicy 800x600 będą w stanie w miarę wygodnie przeglądać serwis. Nie można przecież jednocześnie korzystać z menu nawigacyjnego oraz czytać treści artykułu na stronie (chyba, że ktoś ma bardzo podzielną uwagę i dużego zeza rozbieżnego :-). Zatem przy odpowiednio dobranej szerokości bloku treści, użytkownicy niższych rozdzielczości nie będą musieli używać poziomego paska przewijania podczas czytania artykułu, a jedynie w momencie przejścia do widoku menu nawigacyjnego i odwrotnie. Kolumna bloku treści nie powinna być zatem szersza niż 780px, aby możliwe było odczytanie pełnej linijki tekstu bez potrzeby poziomego przewijania strony.